Opublikowano: 27.12.2024
Autor: Beata Lewandowska
Koło PTL przy RDLP w Łodzi przy współpracy z Kołem PTL Nadleśnictwa Skierniewice 6 grudnia zorganizowało seminarium z zakresu szkółkarstwa i genetyki drzew leśnych. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy nadleśnictw łódzkiej dyrekcji i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Naszymi prelegentami byli pracownicy Katedry Hodowli Lasu, Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: dr inż. Agata Konecka, która wygłosiła wykład pt. ,,Wykorzystanie biologii molekularnej w leśnictwie”, dr hab. inż. Henryk Szeligowski prof. SGGW, który wygłosił wykład pt. ,,Cele doświadczeń proweniencyjnych oraz testowania potomstwa drzew leśnych w Polsce’’ oraz dr hab. inż. Włodzimierz Buraczyk, który wygłosił wykład pt. ,,Metody szczepienia wykorzystywane do rozmnażania drzew leśnych’’ oraz przygotował pokaz szczepienia drzew. Dyskusja, która wywiązała się podczas spotkania może świadczyć o tym, że poruszane tematy były potrzebne i ciekawe. Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom seminarium dziękujemy za przybicie.
Opublikowano: 27.12.2024
Stanisław Dobrowolski urodził się 12 listopada 1944 roku. Od 1989 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Łodzi. W stowarzyszenie działał aktywnie. Był założycielem koła PTL przy Instytucie Nauk Leśnych w filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz jego przewodniczącym. Za działalność w Polskim Towarzystwie Leśnym odznaczony został srebrną i złotą odznaką honorową. Nadana mu została godność członka honorowego PTL.
Pracę zawodową rozpoczął w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Łodzi. Następnie był leśniczym w Leśnictwie Leliwa w Nadleśnictwie Brąszewice potem Złoczew. Pracował również w Łódzkim Przedsiębiorstwie Ogrodniczym jako główny specjalista ds. lasów komunalnych. W latach 1985 – 1998 zatrudniony był w Nadleśnictwie Brzeziny na stanowiskach Nadleśniczego terenowego, Głównego inżyniera oraz Zastępcy nadleśniczego. Po czym przeszedł do pracy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi jako Kierownik Zespołu Urządzania Lasu, następnie specjalisty ds. infrastruktury oraz Naczelnika Wydziału Zasobów.
Uzyskał stopień naukowy doktora inżyniera broniąc w 1999 roku pracę doktorską pt. „Wpływ zabiegów hodowlanych na stan jodły pospolitej (Abies alba Mill.) na granicy zasięgu”, którą opracował pod opieką prof. Eugeniusza Bernadzkiego.
Poza pracą zawodową brał czynny udział w opracowaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Polityki Leśnej Państwa RDLP w Łodzi.
Od 2009 roku związany był z Instytutem Nauk Leśnych w filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie realizował się jako dydaktyk przedmiotów hodowla lasu i urządzanie lasu. Od roku 2010 był Pełnomocnikiem Rektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z RDLP w Łodzi. W latach 2013 – 2018 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk Leśnych. Przez okres działalności akademickiej był promotorem wielu prac inżynierskich z zakresu leśnictwa.
Jest autorem licznych publikacji z zakresu gospodarki leśnej szczególnie o tematyce półnaturalnej hodowli lasu i urządzania lasu.
Za swoją działalność w zakresie leśnictwa został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaką honorową Ministra Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty, odznaką Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa „Zasłużony dla leśnictwa i przemysłu drzewnego, Kordelasem Leśnika Polskiego, srebrną odznaką honorową NOT, złotą odznaką honorową Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz otrzymał Indywidualną Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za osiągnięcia organizacyjne.

Opublikowano: 24.10.2024
Autor: Ola Szkudlarek
W Łochowie położonym w województwie mazowieckim, gościli sumpatycy ornitologii i członkowie koła PTL przy Katedrze Nauk Leśnych. Dwudniowe wydarzenie edukacyjne było współorganizowane z Komitetem Ochrony Orłów w ramach projektu ,,Drapieżne Mazowsze – Ochrona przez edukacje''.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać cennych informacji prezentowanych przez specjalistów z dziedziny nauk ornitologicznych. Naświetlili obraz bytowania tamtejszych gatunków ptaków, trybu życia, sposób odżywiania, szlaków migracyjnych, zagrożeń i formy ochrony oraz zalety jakie pełnią w ekosystemie leśnym.
Warsztaty pozwoliły zgłębić wiedzę z zakresu rozpoznawaniu piór, na co zwracać uwagę i do jakiej literatury warto zajrzeć przy ich oznaczaniu. Drugiego dnia odbył się spacer terenowy, gdzie można było zaobserwować te piękne ptaki w naturalnym środowisku. Szczęśliwie w tym czasie ukazały się m.in. rybołowy, bieliki, myszołowy, pustułka.
Składamy podziękowania dla organizatorów, a w szczególności dla Pani Prof. dr hab. Doroty Zawadzkiej, która jest również członkiem naszego koła przy Katedrze Nauk Leśnych.
Opublikowano: 02.10.2024
Autor: Wiesław Gołębiowski


Opublikowano: 12.06.2024
Tekst i zdjęcia: Bartosz Pewniak
Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu pt.: „Koncepcja określania obszarów leśnych spełniających pozaprodukcyjne funkcje lasu” wygłoszonego przez Panią Jolantę Błasiak – Naczelnik Wydziału Zasobów Przyrodniczych DGLP. Usłyszeliśmy o propozycji Lasów Państwowych dotyczącej kryteriów na podstawie, których mogą być wyznaczane lasy cenne przyrodniczo i istotne dla lokalnej społeczności. Omówiono również założenia dla prowadzenia gospodarki leśnej w tych lasach. Wydarzenie zbiegło się z konferencją prasową Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w tym temacie.
Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń honorowych PTL członkom naszego Oddziału przyznanym przez 122 Zjazd Krajowy Delegatów PTL. Odznaczeni Srebrną Odznaką zostali Karolina Jagieło-Cysewska, Zbigniew Król, Remigiusz Perek, Daniel Wolski, Eryk Kowalski oraz Wiesław Gołębiowski.
Po wykładzie wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspólnym sadzeniu lasu w Nadleśnictwie Kolumna Leśnictwo Dłutów dla upamiętnienia 100-lecia Lasów Państwowych.
Spotkanie było okazją do dyskusji na temat bieżących problemów i wyzwań stojących dziś przed leśnictwem w Polsce, a szczególnie przed Lasami Państwowymi.