100 rocznica odzyskania niepodległości w Kostiuchnówce
Opublikowano: 05.09.2018

 
Autor: Janusz Witkowski
 
W dniach 24-25 sierpnia 2018 r. w Kostiuchnówce (Wołyń – Ukraina) odbyły się uroczystości upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Roku Harcerstwa oraz 20-letnią służbę harcerską na Wschodzie, w których wzięli m.in. udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Leśnego, Oddziału w Łodzi.


W dn. 24 sierpnia 2018 r. została odprawiona Msza święta w kościele pw. Ducha Św., w Maniewiczach oraz uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego obelisku na cmentarzu legionowym, upamiętniającego poległych żołnierzy z okresu I wojny światowej oraz wizytę w tym miejscu w dn. 22.06.1929 r. Prezydenta RP.  Przywrócenie pierwotnego wyglądu temu pomnikowi było możliwe dzięki staraniom Centrum Dialogu Kostiuchnówka, ZHP Chorągwi Łódzkiej przy znacznym wsparciu Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W dn. 25 sierpnia 2018 r. na cmentarzu wojennym w Polskim Lasku odbyły się główne uroczystości związane z w/w rocznicami, na które licznie przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych z Łucka, Kowla, Równego, Maniewicz, Zdołbunowa i Tarnopola, środowisk patriotycznych z Łodzi, Lublina, Hrubieszowa, Chełma i Mielca. Wśród zaproszonych gości można było odnaleźć dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Dariusza Roguta, przedstawicieli Wojska Polskiego, Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, Polskiego Towarzystwa Leśnego, dyrektorów szkół polskich i ukraińskich, a także rodziny legionistów Marszałka Piłsudskiego. Byli też samorządowcy na co dzień współpracujący z partnerami ukraińskimi: delegacje samorządu województwa łódzkiego, z Łodzi, Zgierza i powiatu zgierskiego, gminy Rozprza oraz gminy Bielany.
W ramach podziękowań za wkład w  upamiętnianie miejsc historii m.in. na ręce członka ZG Polskiego Towarzystwa Leśnego organizatorzy uroczystości podarowali symboliczną pamiątkę. Była to wykonana własnoręcznie przez harcerzy rzeźbiona lilijka.
Konsulat Generalny RP w Łucku, który był współorganizatorem obchodów, reprezentowali Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur oraz konsul Aneta Ksel.
Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy Legionów Polskich odprawił ks. Andrzej Kwiczala, proboszcz parafii pw. Ducha Św. w Maniewiczach.
Uroczystości zakończył spektakl „Ego te absolvo” w wykonaniu Huberta Kułacza, przygotowany na podstawie pamiętników młodego kapelana II Brygady Legionów ks. Józefa Panasia.  

        
Zdjęcia: Janusz Witkowski



Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Skierniewice
Opublikowano: 26.04.2018


Autor: Miachał Mucha

W piękne piątkowe przedpołudnie 20 kwietnia, współnie z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach, Liceum Ogólnokształcoącym in. Bolesława Prusa w Skierniewicach, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym oraz z przedstawicielami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach oraz Kołem Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Instytucie Nauk Leśnych UŁ w Tomaszowie Maz. posadziliśmy las z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeszło 4000 tysiące jednorocznych sosen posadziliśmy na powierchni 0,44 ha w leśnictwie Grabina (oddział 223 g). W miejscu świeżo posadzonej uprawy znajduje się pamiątkowy kamień upamiętniający to wydarzenie.

    



Na grobach leśników na Łyczkowskim
Opublikowano: 17.03.2018


Autor: Krzysztof Olejniczak 

Członkowie Stowarzyszenia Leśna Jazda, którzy są członkami PTL m.in. Oddział Łódź, Koło przy Nadleśnictwie Brzeziny, w dniach 24-27 sierpnia zorganizowali krótki wyjazd za naszą wschodnią granicę pod hasłem „Pohulanka Ukraina 2017”.
W programie wyjazdu znalazły się znamienite zabytki występujące w programach komercyjnych wyjazdów „śladami Wołodyjowskiego” na Podole, tj. Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Św. Trójcy oraz Lwów z Cmentarzem Łyczakowskim. 

          


W Kamieńcu zwiedziliśmy starówkę i zamek położony na wysokiej skale otoczonej pętlą rzeki Smotrycz - unikalny w świecie kompleks z zabytkami kultury polskiej, ormiańskiej i ruskiej, w Chocimiu, historyczną fortecę położoną nad Dniestrem, w Okopach św. Trójcy - twierdzę powstałą na wąskim przesmyku między Dniestrem i Zbruczem w roku 1692, we Lwowie – stare miasto z secesyjnymi perełkami architektury, historycznymi zabytkami zapisanymi w polskiej historii i knajpkami tętniącymi duchem kresów.
Każde z odwiedzanych miejsc budziło w nas silne emocje, a odkrywanie niknących już śladów polskiego Lwowa pobudzało do nostalgicznych przemyśleń.
Zainspirowani inicjatywą krośnieńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego z 2013 roku, postanowiliśmy odszukać nagrobki leśników pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim. W gęstwinie drzew wśród wzgórz i licznych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej oraz nagrobków ludzi zasłużonych dla Polski i Ukrainy, udało nam się odnaleźć zaledwie kilka z nich. Odnalezione groby i ich otoczenie oczyściliśmy z zanieczyszczeń i liści, złożyliśmy biało-czerwone wiązanki i zapaliliśmy znicze aby uczcić pamięć zmarłych:
- Henryka Strzeleckiego (1819–1901). Założyciela i wieloletniego wiceprezesa GTL. Organizatora pierwszej szkoły dla leśniczych w 1857 roku w Hołubli k. Przemyśla. Dyrektora Krajowej Szkoły Gospodarstwa Lasowego we Lwowie. Na znalezieniu i oczyszczeniu jego miejsca pochówku najbardziej nam zależało.
- Emila Hołowkiewicza (1839-1892). Leśnika, organizatora i propagatora leśnictwa, współzałożyciela Galicyjskiego Tow. Leśnego i reaktywowanego czasopisma „Sylwan”,
- Konrada Szuberta (1886-1938). Dyrektora Lasów Państwowych we Lwowie, prezesa Przysposobienia Wojskowego Leśników,
- Piotra Hirscha (1845-1923). Radcę dworu i Dyrektora lasów, Współzałożyciela GTL. Pierwszego kierownika powstałej w 1883 roku w Bolechowie Niższej c.k. Szkoły Lasowej, której spadkobiercą tradycji jest dziś Technikum Leśne w Lesku.
Cmentarz Łyczakowski ukazał nam wiele nagrobków znamienitych Polaków, m.in.; Marii Konopnickiej, Władysława Bełza, Konstantego Ordona, Stefana Banacha, Zygmunt Gorgolewski, Artur Grottger,  groby weteranów insurekcji kościuszkowskiej, powstańców listopadowych i styczniowych
Na Cmentarzu Orląt Lwowskich rzędy identycznych prostych mogił nastoletnich żołnierzy – Lwowskich Orląt poruszały najtwardsze serca. Każdy powinien choć raz tam zapalić świeczkę aby zrozumieć czym jest prawdziwy patriotyzm.
Na Mogile Pięciu Nieznanych z Persenkówki złożyliśmy również symboliczną biało-czerwoną wiązankę.
Jeżeli zdrowie i siły pozwolą na pewno tam jeszcze wrócimy.



Restytucja cisa w Nadleśnictwie Brzeziny
Opublikowano: 02.07.2017

Autor: Krzysztof Olejniczak

W dniu 28.04.17 r. grupa członów Koła PTL przy Instytucie Nauk Leśnych UŁ w Tomaszowie Mazowieckim (5 studentów i przewodniczący Koła), dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Brzeziny, miała możliwość uczestniczenia w sadzeniu cisa w ramach realizacji programu restytucji gatunku przez Lasy Państwowe. 

       

Sadzenie cisa poprzedzone było wysłuchaniem ciekawego wykładu prof. dr hab. Uniwersytetu Łódzkiego Romualda Olaczka pt.: Czy gospodarka leśna jest (może być) narzędziem ochrony przyrody?



Zwiedzanie Domu Pamięci i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale
Opublikowano: 02.07.2017

Autor: Stanisław Dobrowolski

W dniu 25.04.2017 r. członkowie Koła PTL przy Instytucie Nauk Leśnych UŁ w Tomaszowie Mazowieckim zwiedzali Dom Pamięci i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale. Zwiedzanie poprzedzono złożeniem wiązanki i kwiatów przed pomnikiem.

         

Z dużym zainteresowaniem wysłuchano multimedialnego pokazu prezentującego potyczkę zbrojną oddziału partyzanckiego a także zwiedzano całość ekspozycji w poszczególnych izbach: Konspiracji Zbrojnej oraz Pamięci i Hołdu. Ciekawe informacje zawierają tablety, na których można było wysłuchać wywiadów z ludźmi związanymi z wydarzeniami wojennymi.
 
Wiele ciekawych informacji przekazał Wojciech Warda - podleśniczy Leśnictwa Jesień, który opiekuje się Domem Pamięci.