Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Skierniewice z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę
Opublikowano: 17.01.2019


Autor: Stanisław Dobrowolski

Członkowie Koła PTL w Filii UŁ włączyli się w uczczenie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości sadząc las na terenie Nadleśnictwa Skierniewice w dniu 20 kwietnia 2018 r.
Przy dobrej, słonecznej pogodzie – wspólnie z młodzieżą szkół ze Skierniewic (kilkadziesiąt osób) przy nadzorze służby leśnej pod kierownictwem Nadleśniczego mgr. inż. Lucjana Żukowskiego posadzono około 5 tys. sadzonek sosny na siedlisku boru świeżego. Nasze Koło było reprezentowane przez troje członków: Kinga Krowiranda, Adam Kryszewski wraz z przewodniczącym Koła Stanisławem Dobrowolskim.
Ze względów organizacyjnych, wcześniej na tej powierzchni były wprowadzone gatunki domieszkowe (głównie brzoza).
Nadleśnictwo zapewniło uczestnikom narzędzia, rękawice ochronne oraz przed sadzeniem wytłumaczono młodzieży technikę sadzenia oraz samą ideę upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odsłaniając pamiątkowy kamień, a po zakończeniu sadzenia ciepły posiłek i napoje.

  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,TROPEM WILCZYM" w Spale
Opublikowano: 16.01.2019

 
Autor: Stanisław Dobrowolski

Członkowie Koła PTL w Filii UŁ włączyli się w organizację i uczestniczyli w patriotycznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „TROPEM WILCZYM” w Spale, który odbył się w dniu 4 marca 2018 r. Organizatorem Biegu było Nadleśnictwo Spała i COS w Spale.
Bieg poprzedziło spotkanie organizacyjne w nadleśnictwie Spała w dniu 23 lutego, podczas którego zapoznano się z trasą biegu w terenie leśnym i przydzielono zadania członkom naszego Koła.
W organizacji Biegu uczestniczyli studenci – członkowie Koła: cztery osoby (Krowiranda Kinga, Kryszewski Adam, Michałowska Natalia i Puk Martyna) oraz dwie osoby niezrzeszone w PTL wraz z przewodniczącym Koła Stanisławem Dobrowolskim.
W biegu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym dwóch studentów leśnictwa. Zarówno rozpoczęcie Biegu jak i jego zakończenie miały miejsce na terenie COS w Spale, natomiast trasa biegu (około 3,5 km) przebiegała przez sąsiednie tereny leśne.
Na zakończenie Biegu organizatorzy zadbali o ciepły posiłek, a samo zakończenie uświetniły wiersze i śpiewy patriotyczne uczniów ze szkoły w Inowłodzu, wręczono zwycięzcom puchary a na pamiątkę tej wspaniałej uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia.

  Obchody 100 rocznicy Niepodległości
Opublikowano: 28.11.2018


Autor: Janusz Witkowski

W ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 10 listopada 2018 r. w Zgierzu, w Pasażu Solidarności przy ul. Długiej 27 (naprzeciwko poczty) uroczyście odsłonięto Pomnik Wolności i Niepodległości poświęcony bohaterom minionego stulecia walczącym o niepodległość Rzeczpospolitej.
Częścią tej uroczystości było zainicjowane przez zgierskich leśników, członków Polskiego Towarzystwa Leśnego wspólne posadzenie „Dębu niepodległości”  (dębu szypułkowego), w którym uczestniczyli: władze samorządowe z Prezydenta Miasta Zgierza – Przemysławem Staniszewskim na czele, leśnicy reprezentowani przez Józefa Lipińskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Grotniki oraz Janusza Witkowskiego – Inżyniera Nadzoru - członkowie PTL, duchowni, służby mundurowe oraz zgierzanie uczestniczący w tej uroczystości.
Należy nadmienić, że posadzenie „Dęba Niepodległości” to kontynuacja tradycji sadzenia drzew, upamiętniających ważne dla naszego Kraju wydarzenia historyczne, sięgające okresu króla Jana III Sobieskiego i związanej z tym królem Wiktorii Wiedeńskiej; odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości; czy obchody w 1966 r. na 1000-lecie chrztu Polski.

  100 rocznica odzyskania niepodległości w Kostiuchnówce
Opublikowano: 05.09.2018

 
Autor: Janusz Witkowski
 
W dniach 24-25 sierpnia 2018 r. w Kostiuchnówce (Wołyń – Ukraina) odbyły się uroczystości upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Roku Harcerstwa oraz 20-letnią służbę harcerską na Wschodzie, w których wzięli m.in. udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Leśnego, Oddziału w Łodzi.


W dn. 24 sierpnia 2018 r. została odprawiona Msza święta w kościele pw. Ducha Św., w Maniewiczach oraz uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego obelisku na cmentarzu legionowym, upamiętniającego poległych żołnierzy z okresu I wojny światowej oraz wizytę w tym miejscu w dn. 22.06.1929 r. Prezydenta RP.  Przywrócenie pierwotnego wyglądu temu pomnikowi było możliwe dzięki staraniom Centrum Dialogu Kostiuchnówka, ZHP Chorągwi Łódzkiej przy znacznym wsparciu Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W dn. 25 sierpnia 2018 r. na cmentarzu wojennym w Polskim Lasku odbyły się główne uroczystości związane z w/w rocznicami, na które licznie przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych z Łucka, Kowla, Równego, Maniewicz, Zdołbunowa i Tarnopola, środowisk patriotycznych z Łodzi, Lublina, Hrubieszowa, Chełma i Mielca. Wśród zaproszonych gości można było odnaleźć dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Dariusza Roguta, przedstawicieli Wojska Polskiego, Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, Polskiego Towarzystwa Leśnego, dyrektorów szkół polskich i ukraińskich, a także rodziny legionistów Marszałka Piłsudskiego. Byli też samorządowcy na co dzień współpracujący z partnerami ukraińskimi: delegacje samorządu województwa łódzkiego, z Łodzi, Zgierza i powiatu zgierskiego, gminy Rozprza oraz gminy Bielany.
W ramach podziękowań za wkład w  upamiętnianie miejsc historii m.in. na ręce członka ZG Polskiego Towarzystwa Leśnego organizatorzy uroczystości podarowali symboliczną pamiątkę. Była to wykonana własnoręcznie przez harcerzy rzeźbiona lilijka.
Konsulat Generalny RP w Łucku, który był współorganizatorem obchodów, reprezentowali Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur oraz konsul Aneta Ksel.
Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy Legionów Polskich odprawił ks. Andrzej Kwiczala, proboszcz parafii pw. Ducha Św. w Maniewiczach.
Uroczystości zakończył spektakl „Ego te absolvo” w wykonaniu Huberta Kułacza, przygotowany na podstawie pamiętników młodego kapelana II Brygady Legionów ks. Józefa Panasia.  

        
Zdjęcia: Janusz WitkowskiSadzenie lasu w Nadleśnictwie Skierniewice
Opublikowano: 26.04.2018


Autor: Miachał Mucha

W piękne piątkowe przedpołudnie 20 kwietnia, współnie z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach, Liceum Ogólnokształcoącym in. Bolesława Prusa w Skierniewicach, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym oraz z przedstawicielami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach oraz Kołem Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Instytucie Nauk Leśnych UŁ w Tomaszowie Maz. posadziliśmy las z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeszło 4000 tysiące jednorocznych sosen posadziliśmy na powierchni 0,44 ha w leśnictwie Grabina (oddział 223 g). W miejscu świeżo posadzonej uprawy znajduje się pamiątkowy kamień upamiętniający to wydarzenie.