Informacja ws. organizacji wydarzenia
Opublikowano: 02.06.2022

Tekst: Janusz Witkowski

W dn. 20.09.2021 r. na terenie Leśnictwa Zimna Woda odbyło się Seminarium terenowe dla pracowników nadleśnictw z RDLP w Łodzi dotyczące mechanizacji prac leśnych z zagospodarowania lasu. W trakcie spotkania odbyła się prezentacja pracy wykaszarki leśnej bijakowej oraz sadzarki leśnej przez firmę STARTLAS.
Spotkanie cieszył się dużym zainteresowaniem, wynikającym z dużego zapotrzebowania na rynku pracy usług leśnych w województwie łódzkim i mniejszą podażą tych usług w szczególności dotyczących zagospodarowania lasu. W trakcie prezentacji dyskutowano nad mechanizacją prac leśnych, a szczegółowiej ujmując, które czynności wykonywane ręcznie mogą zostać z powodzeniem zastąpione praca maszyn, np. pielęgnacja upraw leśnych , czy odnawianie lasu.
Wykaszarka bijakowa to urządzenie o prostej budowie podwieszane i napędzane mechanicznie ciągnikiem rolniczym/leśnym o mocy min. 70kM. Wykaszarka , przy jednorazowym przejeździe, wykasza na dwóch międzyrzędziach , dwa pasy o szerokości 85 cm ( lub 95 i 105 cm w zależności od więźby/odległości między wyoranymi bruzdami). Pozostawia między nimi niewykoszony pas/fragment 22-72 cm w którym rosną sadzonki . Można sterować szerokością tego pasa.
Sadzarka Startlas potrafi sadzić bardzo zróżnicowane rodzaje sadzonek, jedno-, wielolatki iglaste oraz liściaste, a także sadzonki z tzw. ,,kontenerówki”, dzięki unikatowemu systemowi podtrzymywania bryłki korzeniowej. Gumowe chwytaki łapek sadzarki doskonale sadzą sadzonki różnej wielkości, od kilkucentymetrowej sosny po kilkudziesięciocentymetrowe dęby. Ustawiając właściwie sadzarkę można skutecznie kontrolować: więźbę, wysokość sadzenia, docisk gleby. Więźbę ustawiamy z odstopniowaniem co kilka cm, nie tylko ilością zamontowanych łapek, ale i wielkością wymiennej zębatki na wałku podajnika.
  



Honorowego członkostwa dla dr inż. Stanisława Dobrowolskiego
Opublikowano: 06.09.2021

Tekst: Stanisław Dobrowolski
Zdjęcia: Małgorzata Kasińska


14-go lipca 2021 roku otrzymałem przyznane przez 119 ZJAZD KRAJOWY PTL w dniu 14 września 2019 roku "Honorowe członkostwo" Polskiego Towarzystwa Leśnego.
Ze względu na moją niedyspozycję zdrowotną po wypadku komunikacyjnym 22-go czerwca 2019 roku nie mogłem być na zjeździe, mimo że byłem delegatem.
 
Ponieważ nadal jestem niesprawny, kierownictwo ZG PTL w składzie: dr inż. Janusz Dawidziuk - Przewodniczący, mgr inż. Edward Janusz - członek oraz Przewodniczący ZOPTL w Łodzi mgr inż. Janusz Witkowski postanowili mnie odwiedzić w Łodzi.
Była to dla mnie niezwykle przyjemna wizyta, podczas której z rąk Przewodniczącego ZG PTL dr inż. Janusza Dawidziuka otrzymałem oprócz dyplomu honorowego członkostwa PTL również odznakę "HONORARIUM MEMBRUM" oraz bukiet pięknych róż i kilka cennych dla mnie książek, w tym m.in. reprint 1-go egzemplarza "Sylwana" z 1820 roku wydany staraniem PTL z okazji 100-ej rocznicy wydania 1-go egzemplarza"Sylwana", który m.in. zawiera wykaz wszystkich nadleśnicw i leśnictw oraz straży w poszczególnych województwach z podaniem nazwisk. Duża ilość nazw leśnictw i nadleśnictw jest nadal aktualna, oraz książkę W. Ważyńskiego wydaną przez PTL w Poznaniu w 2021 roku opracowaną na podstawie "Sprawozdanie z działalności Administracji Lasów Państwowych Władz Ochrony Lasów za okres 1919-1923", Warszawa 1927.
Zawiera ona cenne informacje o wielkości zasobów leśnych, strukturze własności oraz wielkości pozyskiwania drewna w 1923 roku w ówczesnych granicach Polski.
 
Wyróżnienie to jest dla mnie ponadto szczególnie cenne, ponieważ znalazłem się wśród wszystkich 99 osób wyróżnionych od 1946 roku w tym wcześniej odznaczonych - moich profesorów z różnych etapów kształcenia, których wymienię: E. Bernadzki, A. Bruchwald, J. Dominik, A. Grzywacz, A. Klocek, K. Mąkosa, T. Marszałek, A. Szujecki, R. Zaręba
oraz osoby, z którymi miałem przyjemność pracować, tj.: K. Korzeniowski, Z. Nocznicki, J. Piątkowski, A. Szempliński.
 
Dr inż. Stanisław Dobrowolski.

  



Walne Zebranie Delegatów Kół PTL Oddziału w Łodzi
Opublikowano: 06.09.2021


Autor: Janusz Witkowski 

Po rocznej przewie spowodowanej pandemią COVID-19 , w  dniu 1 lipca 2021 r. na terenie Nadleśnictwa Poddębice odbyło się Walne Zebranie Delegatów Kół PTL Oddziału w Łodzi połączone z posiedzeniem Zarządu Oddziału.
W trakcie zebrania Zarząd Oddziału podjął decyzję o utworzeniu nowego Koło PTL w przy Nadleśnictwie Radomsko oraz o przyjęciu do Towarzystwa nowych członków. Wszystkim uczestnikom zebrania w imieniu Zarządu Oddziału Przewodniczący przedstawił sprawozdanie z działalności towarzystwa, w tym sprawozdanie finansowe za okres od września 2019 r. do czerwca 2021 r. oraz przedstawił plan pracy na II półrocze 2021 rok, co zostało przez uczestników walnego zebrania przyjęte bez zastrzeżeń.
W trakcie zebrania wybrano 6 delegatów, którzy będą reprezentować nasz Oddział na 120 Krajowym Zjeździe Delegatów Oddziałów PTL, którego organizacja planowana jest we wrześniu br. na terenie Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach.
Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali pasjonującego wystąpienia Leśniczego ds. łowieckich – mgr inż. Piotra Zdunka pt.: „Poprawa jakości osobniczej populacji dziko żyjącej daniela (Dama dama) na przykładzie OHZ w Nadleśnictwie Poddębice.”
  



Posiedzenie kół i członków zarządu
Opublikowano: 20.02.2020

Autor: Bartosz Pewniak

W dniu 12 luty 2020 odbyło się posiedzenie przewodniczących kół i członków zarządu Polskiego Towarzystwa Leśnego okręgu łódzkiego.

Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń honorowych zasłużonym członkom naszego oddziału. W tym dniu srebrne odznaki PTL otrzymało 5-cioro naszych członków: Magdalena Grabowska, Mariusz Wasiak, Zbigniew Marat, Jarosław Zając, Tadeusz Łyp.

Omówione zostały kwestie sytuacji finansowej Oddziału, propozycje planów działań oddziału i kół na rok 2020 oraz zasady wsparcia działalności statutowej kół.

Uczestnicy wysłuchali bardzo interesującego wykładu Pani dr hab. Beaty Woziwody z Zakładu Systematyki i Geografii Roślin w Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego pod tytułem „Dąb czerwony w lasach Polski i Europy – historia, stan obecny, perspektywy”. W wygłoszonym referacie poruszone zostały kwestie negatywnego wpływu tego gatunku na różnorodność biologiczną fitocenoz leśnych oraz propozycje sposobów gospodarowania w drzewostanach z udziałem dębu czerwonego na przykładzie innych krajów.





Wyjazd do Białowieży
Opublikowano: 11.12.2019

Tekst i zdjęcia: Piotr Kulesza, Michał Księżak

Członkowie koła PTL w Filii Uniwersytetu Łódzkiego, wraz z osobami niestowarzyszonymi (studenci kierunku leśnictwo), odbyli w dniach 31.05-02.06.19 wyjazd poznawczy do Białowieży.
  


Pierwszego dnia odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Uczestniczyliśmy tam w prelekcji, pod okiem pracowników leśnictwa Białowieża, podczas której zapoznaliśmy się między innymi ze specyfiką regionu i tematyką gradacji kornika drukarza. Następnie udaliśmy się w teren, gdzie mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć ogrom strat w postaci martwych świerków. Kolejnym elementem wyjazdu było enigmatyczne miejsce zwane Szlakiem Dębów Królewskich, gdzie podziwialiśmy kilkusetletnie dęby. Co ciekawe, każdy z nich posiada imię jednego z władców. Zwieńczeniem dnia była wizyta w Instytucie Badania Leśnictwa w Białowieży, pokazano nam tam bibliotekę literatury leśnej oraz nowatorskie urządzenie do skanowania i tworzenia bazy roślin zielnych. Przewodniczący placówki dr hab. inż. Rafał Paluch oprowadził nas po Instytucie oraz poprowadził prezentacje na temat jego działalności, zmian klimatycznych i przyszłości lasów. Gościny udzielił nam Internat Technikum Leśnego w Białowieży.
Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo-leśne im. S. Miklaszewskiego oraz Białowieski Park Narodowy. Podziwialiśmy bogatą florą (np. czosnek niedźwiedzi, miodunka ćma, ostrożeń warzywny, siewki różnych drzew) i faunę (dzięcioł trójpalczasty, zgniotek cynobrowy). Oddaliśmy również cześć Poległym Bojownikom Ruchu Oporu. W dalszej części dnia przeszliśmy Ścieżkę Edukacyjną Żebra Żubra.
Ostatniego dnia oglądaliśmy Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży. Odwiedziliśmy również Cerkiew w Hajnówce. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się by wejść na górę Grabarkę, która jest najwyższym miejscem kultu prawosławnego w Polsce. Cała wycieczka dostarczyła nam wiele radości i niezapomnianych wspomnień, była również okazją zdobycia wiedzy praktycznej, która przydała nam się na późniejszych egzaminach. Długo będziemy ją jeszcze wspominać.