Zwiedzanie Domu Pamięci i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale
Opublikowano: 02.07.2017

Autor: Stanisław Dobrowolski

W dniu 25.04.2017 r. członkowie Koła PTL przy Instytucie Nauk Leśnych UŁ w Tomaszowie Mazowieckim zwiedzali Dom Pamięci i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale. Zwiedzanie poprzedzono złożeniem wiązanki i kwiatów przed pomnikiem.

         

Z dużym zainteresowaniem wysłuchano multimedialnego pokazu prezentującego potyczkę zbrojną oddziału partyzanckiego a także zwiedzano całość ekspozycji w poszczególnych izbach: Konspiracji Zbrojnej oraz Pamięci i Hołdu. Ciekawe informacje zawierają tablety, na których można było wysłuchać wywiadów z ludźmi związanymi z wydarzeniami wojennymi.
 
Wiele ciekawych informacji przekazał Wojciech Warda - podleśniczy Leśnictwa Jesień, który opiekuje się Domem Pamięci.
Spotkanie poświęcone nadpilicznym ekosystemom leśnym
Opublikowano: 01.07.2016

Autor: Mirosława Niezgodzka

W dniu 25 czerwca br., członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Łodzi wraz z członkami rodzin oraz sympatykami naszego Towarzystwa uczestniczyli w spotkaniu (prelekcji) poświęconym nadpilicznym ekosystemom leśnym, połączonym ze spływem kajakowym rzeką Pilicą.

         


Prelekcję prowadził Kol. inż. Radosław Trzciński przybliżając wszystkim uczestnikom bogactwo zbiorowisk leśnych jakie występuje w sąsiedztwie rzeki Pilicy, a do których można zaliczyć: łęgi olszowo-jesionowe, grądy subkontynentalne, dąbrowy czy bory sosnowe, wśród których można odnaleźć wiele cennych roślin chronionych, takich jak: storczyki, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, grążel żółty, grzebień biały. Obok flory licznie występują zwierzęta, a rzeka Pilica jest wspaniałym miejscem do bytowania wielu gatunków ptaków.
 
W trakcie spływu wszyscy mogli podziwiać piękno Lasów spalskich z perspektywy rzeki Pilicy meandrującej wśród leśnych ostępów z licznie występującymi na rzece wyspami. Piękna pogoda sprawiła, że wielu z nas korzystało podczas spływu z kąpieli słonecznej i wodnej.Wyjazd poznawczy do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie
Opublikowano: 09.06.2016

Autor: Stanisław Dobrowolski

Koło PTL przy instytucie Nauk Leśnych Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowało w dniu 14 maja 2016 r. wyjazd członków i sympatyków do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

        


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Leśnictwa, które mieści się w budynkach gospodarczych dawnej rezydencji Czartoryskich (w tzw. Powozowni i Owczarni). Muzeum prezentuje historyczne maszyny, narzędzia i urządzenia, które nie są już stosowane w leśnictwie oraz starannie wykonane makiety dawnego przemysłu drzewnego i związanego z ubocznym użytkowaniem lasu, a także ukazuje wszechstronne związki człowieka z lasem.

Kolejnym obiektem zwiedzania był fragment portu (arboretum), który jest jednym z najstarszych i największych ogrodów naturalistycznych w Polsce. Założony w drugiej połowie XIX wieku przez Izabellę Działyńską (z Czartoryskich) i Jana Działyńskiego, przy dużej pomocy ogrodnika Adama Kubaszewskiego, jest znakomitym przykładem rozwoju sztuki ogrodniczej w Polsce. Na terenie arboretum zwiedzaliśmy dawną leśniczówkę z pokojem mieszkalnym i kancelarią oraz budynek Dybul z wystawą dotyczącą ochrony lasu.
 
Na zakończenie naszego pobytu w Gołuchowie dotarliśmy do pokazowej zagrody, gdzie z bliska mogliśmy obserwować żubry, daniele, dziki i koniki polskie. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie prowadzi ochroną ex situ żubra, dofinansowaną przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Opiekunem wyjazdu był dr inż. Jacek Adamczyk.Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Bełchatów
Opublikowano: 05.05.2016

Autor: Wiesław Gołębiewski

Pochmurna pogoda i przelotne opady deszczu to idealne warunki do sadzenia lasu. W sobotę 9 kwietnia, doskonale wykorzystali to członkowie łódzkiego oddziału PTL, wspierani przez grupę bełchatowskich leśników, studentów i gości. Wspólnymi siłami odnowili powierzchnię zrębową w Leśnictwie Kluki, przy drodze prowadzącej do Parzna. Na przygotowanym w bruzdy terenie, uczestnicy z zapałem rozpoczęli sadzenie jednorocznej sosny. Nad porządkiem czuwał Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów Jarosław Zając wraz z miejscowym leśniczym.

    


Sobotnia akcja była dla leśników znakomitą okazją do przypomnienia sobie techniki sadzenia, a dla pozostałych uczestników do nabycia nowych umiejętności. W dobrym towarzystwie czas płynie szybciej, dlatego po kilku godzinach zadanie zostało wykonane. Teraz sadzonki będą mieć co najmniej sto lat na rozwój i pokazanie swojego piękna.
 
Uwieńczeniem wspólnego sadzenia lasu był gorący posiłek w izbie edukacji ekologicznej w szkółce Borowiny. I tak z popularnym powiedzeniem ,,przyjemne z pożytecznym" po twórczej pracy w miłej atmosferze zakończyło się kolejne spotkanie członków PTL. Akcja ,,100 milionów drzew do 2017 roku"
Opublikowano: 05.05.2016

Autor: Beata Lewandowska

20 kwietnia 2016 r. Nadleśnictwo Skierniewice oraz Polskie Towarzystwo Leśne wzięło udział w akcji ,,100 milionów drzew do 2017 roku". Inicjatorem przedsięwzięcia jest organizacja ENO Programme Association z Finlandii. Celem akcji jest sadzenie drzew przez dzieci, młodzież, instytucje i wolontariuszy.


Nadleśnictwo Skierniewice zorganizowało sadzenie w oddziale 200 f na terenie Leśnictwa Grabina. Powierzchnię 0,36 ha obsadzono blisko czteroma tysiącami jednorocznych sosen. W sadzeniu uprawy udział wzięła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego mi. Bolesława Prusa w Skierniewicach, Zespół Szkół nr 3 w Skierniewicach, strażacy z PSP w Skierniewicach oraz pracownicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
W bieżącym roku Nadleśnictwo Skierniwice, na powierzchni 183 ha, posadziło ponad 1 600 000 drzew i krzewów.