Wyniki konkursu fotograficznego 2018 r.
Opublikowano: 18.02.2019


Autor: Stanisław Dobrowolski

W trakcie zebrania członków Koła w dniu 17 stycznia 2019 r. ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego z 2018 r. Ogłoszenie wyników poprzedził 40-minutowy wykład Piotra Krześlaka o technice i sposobach  fotografowania przyrody.
Na konkurs zgłoszono drogą elektroniczną 36 zdjęć wykonanych przez studentów i absolwentów leśnictwa w Filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim.
Organizacją konkursu zajmował się Kol. Adam Kryszewski, który po konsultacjach z 3-osobową komisją konkursową (w grudniu 2018 r.), na zebraniu przedstawił wszystkie nadesłane zdjęcia i wyróżnione osoby. Najlepsze pod względem technicznym okazały się zdjęcia Piotra Krześlaka, który od lat wykonuje profesjonalne zdjęcia przyrodnicze z różnej tematyki, zwłaszcza ptaków z różnych czatowni. Kolejne wyróżnione osoby to: Natalia Michałowska, Emilia Miedzińska-Zarychta i Aleksandra Niciak.
Wszystkie osoby otrzymały wyróżnienia w postaci dyplomów oraz upominki książkowe o tematyce przyrodniczej.
     Zwiedzanie Arboretum w Rogowie
Opublikowano: 17.01.2019


Autor: Stanisław Dobrowolski

Członkowie Koła PTL w Filii UŁ w dniu 20 października 2018 r. zwiedzili Arboretum w Rogowie. Organizacją zwiedzania zajął się dr inż. Jacek Adamczyk, który jednocześnie pełnił rolę przewodnika po tym pięknym ogrodzie leśnym.
Przed rozpoczęciem zwiedzania kol. Jacek Adamczyk został mile zaskoczony, bowiem Przewodniczący Zarządu Oddziału PTL w Łodzi mgr inż. Janusz Witkowski w naszej obecności wręczył kol. Jackowi Adamczykowi srebrne odznaczenie PTL wraz z dyplomem i uczestniczył w zwiedzaniu.
Mimo nieprzyjaznej aury, uczestnicy z zachwycali się pięknymi barwami drzew i krzewów, a kol. Jacek Adamczyk – świetny dendrolog – udzielał niezbędnych informacji, prowadząc grupę w najbardziej ciekawe o tej porze roku miejsca.
Na zakończenie zwiedzania uczestnicy postanowili, aby ponownie odwiedzić arboretum wiosną przyszłego roku, w okresie kwitnienia azalii i rododendronów i kolejno jesienią przy dobrej pogodzie.
 
  Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Skierniewice z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę
Opublikowano: 17.01.2019


Autor: Stanisław Dobrowolski

Członkowie Koła PTL w Filii UŁ włączyli się w uczczenie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości sadząc las na terenie Nadleśnictwa Skierniewice w dniu 20 kwietnia 2018 r.
Przy dobrej, słonecznej pogodzie – wspólnie z młodzieżą szkół ze Skierniewic (kilkadziesiąt osób) przy nadzorze służby leśnej pod kierownictwem Nadleśniczego mgr. inż. Lucjana Żukowskiego posadzono około 5 tys. sadzonek sosny na siedlisku boru świeżego. Nasze Koło było reprezentowane przez troje członków: Kinga Krowiranda, Adam Kryszewski wraz z przewodniczącym Koła Stanisławem Dobrowolskim.
Ze względów organizacyjnych, wcześniej na tej powierzchni były wprowadzone gatunki domieszkowe (głównie brzoza).
Nadleśnictwo zapewniło uczestnikom narzędzia, rękawice ochronne oraz przed sadzeniem wytłumaczono młodzieży technikę sadzenia oraz samą ideę upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odsłaniając pamiątkowy kamień, a po zakończeniu sadzenia ciepły posiłek i napoje.

  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,TROPEM WILCZYM" w Spale
Opublikowano: 16.01.2019

 
Autor: Stanisław Dobrowolski

Członkowie Koła PTL w Filii UŁ włączyli się w organizację i uczestniczyli w patriotycznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „TROPEM WILCZYM” w Spale, który odbył się w dniu 4 marca 2018 r. Organizatorem Biegu było Nadleśnictwo Spała i COS w Spale.
Bieg poprzedziło spotkanie organizacyjne w nadleśnictwie Spała w dniu 23 lutego, podczas którego zapoznano się z trasą biegu w terenie leśnym i przydzielono zadania członkom naszego Koła.
W organizacji Biegu uczestniczyli studenci – członkowie Koła: cztery osoby (Krowiranda Kinga, Kryszewski Adam, Michałowska Natalia i Puk Martyna) oraz dwie osoby niezrzeszone w PTL wraz z przewodniczącym Koła Stanisławem Dobrowolskim.
W biegu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym dwóch studentów leśnictwa. Zarówno rozpoczęcie Biegu jak i jego zakończenie miały miejsce na terenie COS w Spale, natomiast trasa biegu (około 3,5 km) przebiegała przez sąsiednie tereny leśne.
Na zakończenie Biegu organizatorzy zadbali o ciepły posiłek, a samo zakończenie uświetniły wiersze i śpiewy patriotyczne uczniów ze szkoły w Inowłodzu, wręczono zwycięzcom puchary a na pamiątkę tej wspaniałej uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia.

  Obchody 100 rocznicy Niepodległości
Opublikowano: 28.11.2018


Autor: Janusz Witkowski

W ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 10 listopada 2018 r. w Zgierzu, w Pasażu Solidarności przy ul. Długiej 27 (naprzeciwko poczty) uroczyście odsłonięto Pomnik Wolności i Niepodległości poświęcony bohaterom minionego stulecia walczącym o niepodległość Rzeczpospolitej.
Częścią tej uroczystości było zainicjowane przez zgierskich leśników, członków Polskiego Towarzystwa Leśnego wspólne posadzenie „Dębu niepodległości”  (dębu szypułkowego), w którym uczestniczyli: władze samorządowe z Prezydenta Miasta Zgierza – Przemysławem Staniszewskim na czele, leśnicy reprezentowani przez Józefa Lipińskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Grotniki oraz Janusza Witkowskiego – Inżyniera Nadzoru - członkowie PTL, duchowni, służby mundurowe oraz zgierzanie uczestniczący w tej uroczystości.
Należy nadmienić, że posadzenie „Dęba Niepodległości” to kontynuacja tradycji sadzenia drzew, upamiętniających ważne dla naszego Kraju wydarzenia historyczne, sięgające okresu króla Jana III Sobieskiego i związanej z tym królem Wiktorii Wiedeńskiej; odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości; czy obchody w 1966 r. na 1000-lecie chrztu Polski.